Švedske koberce Bolon

Nielen aktivisti, ale aj veľké nadnárodné spoločnosti si dnes uvedomujú, že pre ochranu životného prostredia je potrebné žiť, vyrábať, fungovať ekologicky. Na trhu sa tak objavujú kompostovateľné poháre na kávu, obaly z recyklovaných materiálov či rýchlo rozložiteľný plastový riad. O to fascinujúcejšie je, že muž menom Nils-Erik Eklund prišiel s podobným nápadom už pred viac ako 70 rokmi. Rozhodol sa textilnému odpadu vdýchnuť nový život – začal z neho vyrábať koberce. A tak sa zrodila inšpiratívna značka Bolon. Aký je jej príbeh a čím sú jej výrobky výnimočné?

Ekologická výroba vo Švédsku

Samotná značka Bolon tvrdí, že sústrediť sa dnes pri výrobe na trvalú udržateľnosť nie je voľbou, ale nutnosťou. Nutnosťou, ktorú ocenia ďalšie generácie. Keď v roku 1949 v Štokholme založil Nils-Erik Eklund podnik na výrobu kobercov z textilného odpadu, bezpochyby predbehol dobu. V súčasnosti stoja na čele firmy Bolon dve dámy: Annica a Marie, vnučky zakladateľa.

Obe majú chuť pokračovať v dedovom ekologickom myslení – aj preto spoločnosť navrhuje i vyrába svoje produkty iba vo Švédsku. Ako sami hovoria: možno za ich „zeleným myslením“ stojí krásna príroda v okolí firmy, tá sídli neďaleko jazera Åsunden. Čo to znamená v praxi? Bolon pri výrobe kobercov vyprodukuje 0 % odpadu, 33 % materiálov je recyklovaných (toto číslo plánujú zvýšiť až na 50 %) a firma sa 100 % zaviazala k ešte výraznejšiemu zlepšeniu v oblasti trvalej udržateľnosti.

Bolon používa ekologické plasty

Bolon pri výrobe kobercov používa prírodné zdroje – jeho PVC materiály sú vyrobené zo soli a oleja. Nemusíte sa teda obávať žiadnych nebezpečných chemikálií ani pridaných ftalátov či ťažkých kovov. Takýto koberec má hodnotu aj do budúcnosti: hoci vydrží pokojne 25 rokov (záruku dostávate na 15 rokov), vďaka jeho špeciálnej štruktúre je 100 % recyklovateľný.

Keď v roku 2004 v Bolon zistili, že ich koberec používa napríklad aj značka Armani, rozhodli sa zamerať na top dizajnové riešenia pre náročných klientov. Dnes v ich ponuke nájdete nielen celopodlažné koberce, ale aj kusové. Samozrejmosťou je neodmysliteľný a vždy precízny škandinávsky dizajn. A čo ich čistenie? Tieto koberce stačí utrieť vlhkým mopom bez použitia prídavných chemikálií.

 

Dizajnové koberce Bolon

Nadizajnujte si vlastný koberec

Zaujímavosťou je, že Bolon vám umožní nadizajnovať si svoj vlastný koberec. Sami si zvolíte jeho vzor a farbu, vďaka čomu získavate nádych jedinečnosti. Aké máte možnosti? Vybrať si môžete z deviatich rôznych vzorov – od geometrických tvarov cez pásiky až po bodky. V ďalšom kroku si zase zvolíte svoju farbu, tu máte na výber až z dvanástich rôznych variantov.

Koberce Bolon sú vďaka odolnému materiálu skvelé najmä do priestorov, ktoré bývajú často využívané – napríklad chodby, vstupné haly, kancelárie, čakárne či vzdelávacie inštitúcie. Vďaka svojmu dizajnu sa však hodia aj do obývačky či detskej izby. Spoločnosť v súčasnosti spolupracuje so špičkovými architektmi a projektantmi, vďaka čomu jej výrobky môžete vidieť napríklad v administratívnych budovách po celom svete – od Švédska cez Austráliu až po Taliansko. O to viac nás teší, že značku Bolon nájdete aj v našej ponuke.